Publikováno

Retro nábytek 60 léta oživí staré časy a překvapivě jde do módy

retro televize

Vzpomínáte na „staré dobré časy“? Byt zařízený od babiček, retro nábytek 60 léta? Retro křesla, retro sedací soupravy, retro skříně skříně a veškeré další vybavení domácnosti v retro stylu? Inspirujte se některým ze stylových kousků, vyznačujících se prvotřídní kvalitou materiálů i řemeslného zpracování. Retro nábytek jde do módy.

Retro nábytek sebou nese nostalgií na retro interiéry, konkrétně z období 60 let. Ani s postupem času nestárnou a navíc je v dnešní široké nabídce retro nábytek stále oblíbenější. Pojem samotný znamená „návrat v čase“ a na rozdíl od vintage se často jedná o nový nábytek, který pouze napodobuje starší kousky.

retro nabytek z masivu

Retro nábytek můžete objevit ve výprodejích nebo na bazaru retro nábytku

Retro kousek však můžete najít klidně i doma. Pokud je o nábytek kvalitní péče, vydrží dlouho. Retro křesla nebo postele, ty už spíše objevíte ve sklepech či půdách vašich prarodičů. Svělými dekoracemi do moderní domácnosti jsou retro doplňky jako retro kávový mlýnek, retro budík, váhy, fotoaparát  či rádio.

[wcbox_slider id=’11346′]

Z materiálů využijte nejvíce dřevo, kov a také sklo. Velice dobře vypadá ratan, mahagon i exotické dřeviny. Nezapomeňte na příjemné látky na pohled i dotek, skvělý je semiš. Nábytek ve vintage stylu doplňte o podušky nebo sedáky a vyhněte se umělým materiálům. Méně je někdy více - platí to stejně, jako všude jinde Při tvorbě svého retro bydlení se snažte udržet jen několik málo vzorů či barev. Mohli byste docílit příliš nesourodý až kýčovitý dojem. Retro doplňky proto používejte pouze v rozumné míře. Dobře působí i barevné sjednocení textilií, tedy závěsů, koberečků nebo polštářků. Velké vzory uplatníte na zdech nejen při malování, ale také s pomocí klasických tapet.

Retro znevšední každý interiér. Dodá mu nostalgickou chvíli plnou vzpomínek. V minulosti byly moderní odvážné syté barvy a vzory, motivy květin, geometrické obrazce a tvary. Výrobci nábytku hojně používali materiál umakart, vinyl nebo chrom. Retro křesla nebo sedačky byly často zbarvený do tmavě zelené či olivové barvy, nebo sytě červené.

Plastové nebo dřevěné židle a doplňky v retru stylu

retro zidle

Ve své době změnily módu plastové židle a dopnky. Do té doby vládlo hlavně dřevo, které je dodnes moderní i v retro stylu. Velmi stylový byl kovový až metalický povrch a stříbrné předměty. Typyckým prvekm retro stylu jsou křiklavě zbarvné židle. Mohou být plastové nebo stačí natřené dřevěné.

Dalším typickým retro prvkem jsou lustry a lampičky a nádobí Buďte si navíc jisti, že cena retro skleniček, váziček, lamp, závěsů, židlí či kredencí bude s časem stoupat. Pokud takové kousky máte doma na půdě, zkuste je ještě chvíli nevyhazovat, rozhodně neprohloupíte a jednou je ještě výhodně prodáte.

Dalšími typickými retro doplňky jsou kuchyňské hodiny z kovu, staré kávovary, fotoaparáty, starý červený mixér, toaster, dobové plakáty, teploměry. V módě byly také barevné květináče, plechové reklamní tabulky…

Tradiční způsob zařízení venkovského interiéru představuje rustikální styl. Typický je retro nábytek z masivu, který je schopen přežít několik generací. Své místo tak u vás najdou mohutné těžké staré stoly, kredence, příborníky nebo proutěné koše. I zde ale platí, že méně znamená více a dbejte na to, aby výsledek působil elegantně a současně také útulně.

Ozdobte svůj obývák rustikální sedací soupravou. Pohodlné posezení zajistí i řesla z masivu, třeba v kombinaci s kůží. I když nebude z nejlevnějších, vytvoříte s nimi hlavní dominantu každého pokoje. Do interiéru se hodí motivy černé, hnědé, ale i tmavočervené provedení, doplněné třeba o dekorace a polštářky z modrotisku.

Venkovský styl se velmi dobře hodí také do ložnic. Zařízení volte tak, abyste se v ní cítili příjemně a dokázali tu každý den načerpat nové síly. Pevnou postel z masivu, šatní skříně nebo noční stolky je možné doplnit pruhovaným či kostkovaným povlečením, nebo závěsy z neutrálních přírodních odstínů. Pokud se vám podaří získat vyřezávaný nebo ručně malovaný nábytek, bude výsledek ohromující. Typické pro retro styl byly tapety různých vzorců a obrazců.

retro nabytek hipster

Jednoduše zařízený, ale hřejivý a pohodlný domov si vytvoříte se skutečně původními kousky zařízení ve vintage stylu. Výborným základem nábytkového vybavení jsou zrenovované skříně nebo lavice i kovové židle. Tady bývají často použity přírodní materiály, nenápadné pastelové tóny barev a navíc originální retro dekorace..

Z materiálů je nejvíce využíváno dřevo, kov a také sklo. Velice dobře vypadá ratan, mahagon i exotické dřeviny.  Nezapomeňte na příjemné látky na pohled i dotek, skvělý je semiš.

Jak zařídit retro bydlení

Při zařizování svého retro bydlení se snažte udržet jen několik málo vzorů či barev. Mohli byste to přeplácat a výsledný dojem by byl nesourodý až kýčovitý. Retro doplňky proto používejte pouze v rozumné míře. Dobře působí i barevné sjednocení textilií, tedy závěsů, koberečků a polštářků. Velké vzory uplatníte na zdech nejen při malování, ale také s pomocí klasických tapet. Retro tapety se dají dnes jednoduše pořídit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *