Publikováno

Vybíráme dekorační světla do bytu a interiéru

Nevíte si rady, jaké vybrat dekorační světla do bytu? Podívejte se, jaké druhy světel se hodí na osvětlení vašeho interiéru. Dekorační osvětlení slouží jako doplněk k hlavnímu světlu. Většinou nenahradí hlavní světlo, u kterého byste si např. četli knížku. Jeho hlavním smyslem je vytvoření pohodové atmosféry v bytě. Pokud jeho rozmístění dobře naplánujete, navodí opravdu příjemnou atmosféru vaší domácnosti. Navíc umí funkce jako stmívání a přepínání teplot barev. Dekorační světla koupíte samostatně nebo bývají součástí nábytku.

Vliv osvětlení na psychiku a náladu

Pomocí barevných světel můžete docílit pozitivních, ale pozor také negativních nálad. Mezi uklidňující barvy patří zelená, modrá a fialová. Červená a oranžová jsou povzbuzující a žlutá neutrální. Při výběru barvy se řiďte vlastními pocity. Světelné dekorace do bytu by měly být konstrastní, ale neměly by takzvaně „bít do očí“. Barva světla by na vás měla působit příjemně, nerušivě. Barva světla by neměla být příliš sytá či ostrá, aby nevyvolávala klamavé efekty.

Čím blíže je světlo k člověku, tím více narůstá pocit intimity. Nejintimnější je prostředí, kdy světlo umístíte do výšky asi 60 cm nad zemí. Pokud jsou světla do 120 cm nad zemí, tedy v úrovni hlavy sedícího člověka, působí prostředí důvěrně. Svítidla umístěná ve výšce stojící postavy vytvoří příjemný dojem soukromí. Pokud jsou světla výše, než je dosah ruky, tedy nad 240 cm, tyto pocity nepocítíte, spíše si můžete připadat jako ve veřejném prostranství.

Jaké vybírat dekorační světla do bytu?

Světla zabudovaná v nábytku rozdělujeme na vnější a vnitřní. Slouží často k osvětlení pracovní plochy v kuchyni a dále osvětlují např. vnitřní prostor šatní skříně, knihovny a vitríny. Navíc pro svůj funkční účel působí i dekorativně. Dekorační světla mají zpravidla tlumené světlo, které může být i barevné. Světla namontujete přímo na plochu nábytku pomocí vrutů či lepidla, nebo je vložíte do předem připravených otvorů.

[wcbox_slider id=’11346′]

Dekorační světla můžete nainstalovat také do stavební konstrukce. Jedná se hlavně o svítidla ve stropních podhledech. Dekorační světla se dají využít i pro nasvícení obrazů, soch nebo jiných uměleckých předmětů v interiéru. Výhodou tohoto řešení je, že nevnímáte svítidlo samo o sobě, ale pouze osvětlené plochy.

podsviceny obraz

Svítící nábytek se považuje také za dekorační. Využívá propustnosti světla některých materiálů. Světelným zdrojem je většinou úsporná zářivka, která je napájena kabelem ze sítě nebo vlastní baterií. Efektivní je také použití LED diod, u kterých lze měnit intenzitu a barvu světla podle nálady.

Obývací stěna WINDOW
Obývací stěna WINDOW

V dekoračních svítidlech se často používají LED pásky nebo LED žárovky. Velkou výhodou jsou uspořené náklady na energie a jsou poměrně malé, proto se s nimi velmi dobře pracuje. Snadno jimi osvětlíte podhledy, obrazy nebo funkční osvětlení skříní, polic či kuchyňské linky. Studené LED světlo byste neměli používat v ložnici kvůli modré složce světla, která brání tvorbě melatoninu, mohly byste tím pádem mít problémy se spánkem. Nevýhodou LED žárovek a pásků je vyšší cena oproti klasickým žárovkám a zářivkám.

nasviceni loznice inspirace

Žijeme v době chytrých domácností a proto můžeme žárovky a svítidla ovládat dálkovým ovládačem, chytrým telefonem, tabletem nebo dokonce hlasem. Jsou sice dražší, ale cenu vykompenzuje pohodlí. Můžete se také předvést před svou návštěvou. Kromě klasických LED žárovek a pásků, zářivek a halogenových žárovek, které se nejčastěji ovládají vypínačem, existují „chytré žárovky“ ovládané chytrými zařízeními nebo ovladačem. Takovou chytrou žárovku už pořídíte od 200 Kč i levněji třeba z Číny na Aliexpress.

Pětimetrový LED pásek s dálkovým ovladačem, kterým lze ovládat jas a barevnost, lze koupit od 1500 Kč v sadě se vším, co potřebujete k instalaci. Uchytíte ho do úchytů a adaptér vložíte do zásuvky. Pásek se uchycuje pomocí lepicí pásky nebo sadou příchytek se šroubky.

Osvětlení nábytku a interiéru

Pokud LED diody nainstalujete v pravidelném nebo náhodném rozmístění, vytvoříte velice hezké „hvězdné nebe“. Můžete použít různé LED žárovky s jakoukoliv barvou světla.

Televizi byste neměli sledovat potmě. Proto lze nasvítit stěnu za televizí tlumeným světlem, kterým vyrovnáte vysoký kontrast mezi jasem obrazovky a stěny. Nasvítit můžete také police v televizní stěně nebo knihovně.

V dětském pokoji navodíte pomocí dekoračního světla psychickou pohodu dítěte při usínání. Svítidla zajistí navíc bezpečný noční pohyb po pokoji. Poslouží nástěnné svítidlo, svítící hračka, noční lampička nebo orientační světlo do zásuvky.

PAPILON dětský pokoj
PAPILON dětský pokoj

V ložnici dekorační světla navodí intimní atmosféru. Svíčky nebo solné lampy rozsvítí vaši romantickou duši. Orientační svítidlo o malé intenzitě, podsvícený nebo svítící obraz, nasvícený rám postele poslouží jako orientační světlo. Světlo o nízké intenzitě můžete umístit co nejníže k podlaze, a to do výšky zhruba 20 – 30 cm.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *